Startup
Nie ma jednej ścisłej definicji startupu, nie możemy każdej małej firmy nazwać startupem. Najczęściej startupem nazywa się tymczasową organizację, młode innowacyjne przedsiębiorstwo, które albo nie ma jeszcze swojego modelu biznesowego, albo model ten podlega ciągłym zmianom.
Według Steve Blanka (m.in. przedsiębiorca z Doliny Krzemowej, lider innowacyjnych rozwiązań w zakresie metodologii rozwijania startupów, autor metodologii Customer Development, która stała się punktem wyjścia do utworzenia ruchu Lean Startup, wykładowca na Uniwersytecie Stanforda) startup to organizacja stworzona w celu poszukiwania powtarzalnego i skalowalnego modelu biznesowego. Oznacza to, że organizacja powinna mieć tak sformułowany cel biznesowy, aby umożliwiał on podbijanie kolejnych rynków i gwarantował rozwój jednostki zgodny z założeniami modelu biznesowego, jeżeli model taki posiada.
Według Erica Riesa (m.in. amerykański przedsiębiorca, autor książki „Metoda Lean Starup”) startup to przedsięwzięcie stworzone w celu wykreowania nowego produktu bądź usługi w warunkach braku pewności, ryzykowanych. Oznacza to, że dany model biznesowy nie ma bezpośredniego odwzorowania w innej podobnej organizacji, bo jeszcze nikt nie prowadził takiego biznesu - jest on innowacyjny i nieprzewidywalny – nie wiadomo, czy to co zostanie stworzone, wymyślone znajdzie popyt na rynku; czy znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zapłacić za wymyślony produkt.
Kiedy startup zamienia się w firmę?
Powszechnie mówi się, że startup jest krótko działającą firmą. Krótka historia istnienia na rynku, nie wyznacza jednak z góry określonej granicy czasowej funkcjonowania. Będzie to zależne od wielu czynników: od branży, w której funkcjonuje, od oceny ryzykowności, od możliwości wprowadzenia na rynek. Jeśli oferowany produkt/usługa okaże się łatwa do wprowadzenia na rynek, znajdzie swoich nabywców, wypracowanie skutecznie działającego modelu biznesowego (nie idealnego, ale skutecznie działającego w danych warunkach rynkowych) może trwać zaledwie kilka tygodni i startup stanie się firmą. Przy tworzeniu pierwszego biznesu niekiedy zdarza się, że trzeba całkowicie zmienić pierwotne założenia i budować model od początku.