ul. Jurija Gagarina 7
87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 26 40
e-mail: innowacje@umk.pl


 

Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza

IDUB.jpg

W konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, rozstrzygniętym 30 października 2019 r., wzięło udział 20 polskich uczelni, spełniających warunki wstępne dotyczące kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej parametryzacji. Status uczelni badawczej uzyskało 10 z nich: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Wrocławski.

Celem programu „Inicjatywa Doskonałości ­– Uczelnia Badawcza” było wyłonienie i wsparcie najlepszych polskich uczelni, które będą mogły w najbliższych latach z sukcesem konkurować z ośrodkami zagranicznymi. Uczelnie badawcze otrzymają w latach 2020-2026 subwencję wyższą o 10% z przeznaczeniem na działania podnoszące jakość badań i kształcenia. Program jest jednym z najważniejszych działań podjętych w ramach reformy szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

Wizja opracowana na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika opiera się na koncepcji "4xI@NCU: internacjonalizacja, interdyscyplinarność, innowacyjność i integralność". Szeroko rozumiana internacjonalizacja uznawana jest za najbardziej krytyczny czynnik zwiększania potencjału naukowego, najwyższej jakości badań naukowych oraz światowego uznania UMK jako uniwersytetu badawczego. Równie ważnymi czynnikami kluczowymi dla ugruntowania silnej pozycji uniwersytetu są interdyscyplinarność i innowacyjność, które sprzyjają integracji i transferowi know-how wewnątrz uniwersytetu i poza nim, jak również zapewniają odpowiedni wpływ środowiska akademickiego na społecznictwo i środowisko biznesowe. Integralność całego środowiska akademickiego - w tym jednostek naukowych, dydaktycznych i administracyjnych - będzie miała zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego rozwoju uczelni. 

Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK realizuje zadania związane z celem: Innowacje i współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonym przez Zespół nr 4. 

Szczegółowe cele:

  • zwiększenie innowacyjności i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym;
  • inicjowanie i wspieranie kontaktów pomiędzy uczelnią a podmiotami gospodarczymi;
  • pełne wykorzystanie potencjału uczelni w zakresie stymulowania innowacyjności i prac wdrożeniowych zgodnie z międzynarodowymi standardami;
  • wprowadzenie szkoleń z zakresu TRIZ;
  • promocja przedsiębiorczości wśród studentów i doktorantów poprzez Startup Weekends i Hackathony;
  • rozszerzenie roli Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości w promowaniu znaczenia innowacyjności na uczelni oraz wprowadzenia i koordynacji polityki współpracy uczelni z otoczeniem gospodarczym.

Skład Zespołu nr 4:

  • mgr Justyna Łaskowska - Przewodnicząca Zespołu (CPATT UMK)
  • mgr Karina Pokorska - Zastępca Przewodniczącej Zespołu (CPATT UMK)
  • prof. dr hab. Maciej Zastempowski (WNEiZ UMK)
  • Łukasz Rycharski (Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy)
  • inż. Tomasz Starczewski (WNoZiGP UMK)
  • mgr inż. Jakub Szczepkowski (WNEiZ UMK)